Způsob, kterým se rodíme na svět, má na náš život zásadní vliv. Traumatické zážitky, mnohdy spojené s bojem o život, zůstávají v podobě silného otisku (emočního náboje) uloženy v našem těle po celý život.
Ačkoli si na ně nepamatujeme, zanechávají v těle zbytkové napětí a podvědomé pocity, které se dříve či později projeví například formou úzkosti, panické ataky, deprese, sklonu k závislostem či jako jiné zdravotní obtíže.
A právě na tyto problémy se zaměřuje terapeutka a porodní dula Kristýna Strolená a její kolegyně Ripsi Zohrabyan Myšáková. Spolu vyvinuly terapii v hamakách, kterou nazvaly Metoda Dosycení.
„Pokud porod probíhá přirozenou cestou v láskyplném prostředí, máme v životě tendenci vytvářet lepší vztahy a vnímat svět, do kterého se rodíme, podobně jako mateřské lůno – tedy jako bezpečné místo k životu.
Naopak traumatické zážitky během porodu či v raném dětství v nás mohou zanechat otisk, jehož optikou pak vnímáme i svět – tedy, že o život musíme bojovat a snažit se,“ vysvětluje Kristýna Strolená a pokračuje.
„Tyto nevědomé, hluboko uložené vjemy se v dospělosti mohou projevovat jako chronické napětí v těle, neschopnost se uvolnit, existencionální strachy nebo stres, úzkost či deprese.“
„Dobrou zprávou ale je, že tyto emoční otisky se za určitých podmínek dají přepsat. My k tomu využíváme hamaky, jejichž jemné houpání na zcela podvědomé úrovni navozuje pocity bezpečí, důvěry a bezpodmínečného přijetí, které jsme prožívali v prenatálním období v děloze, pokud tedy těhotenství bylo chtěné a po zdravotní stránce probíhalo v pořádku.
Fyzické vjemy z hamaky spojujeme s vedenou/řízenou vizualizací a dalšími technikami navozujícími meditativně hypnotický stav, při němž si můžeme zasunuté traumatické zážitky zvědomit a následně přepsat jejich emoční otisk.
Mozek totiž za určitých podmínek (v hypno - meditativním stavu) víceméně nerozlišuje mezi skutečným zážitkem a živou vizualizací.
Pokud tedy nový “otisk“ proběhne příjemným způsobem, svět se znovu stává bezpečným místem podobně jako mateřské lůno. V terapii si klienti ve svém organismu ukotví vše potřebné pro to, aby se jim žilo lehčeji.“
Pocity, že svět je v pořádku, že je o nás postaráno, že jsme chráněni a opečovávaní si můžeme dosycovat i sami doma v houpací síti či závěsné sedačce.
Terapeutka Kristýna Strolená, doporučuje uvelebit se v síti právě s tímto záměrem a procítit si: „Teď na chvíli jsem v úplném bezpečí, jen se houpu, nemusím nic dělat, o nic se starat.“
„Vědomí a plné procítění toho, že je o mě postaráno, pomůže podvědomě navodit i kulatý polštářek symbolizující placentu, kterou spojujeme s výživou, hojností a zabezpečením. Polštářek si můžeme položit na břicho či pod záda, držet ho v náručí apod.
Připomínat si tyto pocity právě v dospělosti, kdy jsme často zahlceni starostmi a povinnostmi, je velmi osvěžující a prospěšné pro naši psychickou rovnováhu a fyzickou pohodu.“
Hamaky se podle Kristýny Strolené osvědčily i těhotným ženám a rodičkám. Nejenže hamaky či závěsné sedačky navozují pocit klidu a pohody, který je důležitý pro matku i dítě, ale pomáhají řešit i různé tělesné diskomforty především v oblasti pánve, beder či kloubů.
„Váha i svalový tonus těhotné ženy má v houpací síti či sedačce větší možnost se rovnoměrně rozložit. Nedochází tak k přetěžování určitých partií, jako když žena odpočívá v klasickém křesle.
Stav beztíže může být pro ženy, které se v těhotenství musí vyrovnávat s váhovým přírůstkem, obzvláště přínosný. Tělo i mysl se snáz uvolní, starosti odplynou a zrelaxovaná žena se v pohodlí houpací sítě může věnovat navazování kontaktu s dítětem, láskyplně s ním komunikovat a vnímat jeho přítomnost ve svém těle.“
„Zároveň mikro-pohyby, kterými bezděčně vyrovnáváme pohyb sítě, podpoří v těle (nejen) těhotné ženy volný průtok krve a lymfy, což příznivě ovlivňuje okysličení a metabolismus. To má pozitivní vliv nejenom na zdraví matky, ale samozřejmě i na vývoj miminka.“
Před tím, než se ale do hamaky či závěsné sedačky uvelebíte, ujistěte se, že je správně a pevně uchycená a odborně zavěšená, abyste eliminovali riziko pádu. Více o tom, jak správně zavěsit houpací síť a sedačku najdete u nás na blogu.
Autorky svou metodu představí na festivalu Respekt k porodu, který se koná od 15. do 21. května v Holešovické tržnici. Jejich přednáška proběhne 15. 5. od 16:30 v malém sále v hale číslo 13. Na jejich stánku získáte spoustu zajímavých informací a také si budete moct vyzkoušet, jak skvěle se odpočívá v houpacích sítích a sedačkách La Siesta.
Spoustu užitečných informací o Metodě dosycení se dozvíte i na stránkách Terapie pro ženy.
Závěsné sedačky a houpací sítě z měkké organické bavlny a bezpečné patentované uchycení navržené a vyrobené v Německu přímo pro La Siestu.